Научните изследвания и иновациите в областта на устойчивите аквакултури са приоритет в рамките на „Хоризонт Европа“ — рамковата програма на ЕС за научни изследвания и иновации.
Но е направен такъв проект и започва култивирането в рециркулационна система, в която можем да контролираме температурата на водата. Тоест можем да си позволим да отглеждаме и по-топлолюбиви видове риби.
Ще спазим обещаните срокове за разработването на стандарт за лютеницата, заяви председателят на Съюза на преработвателите на плодове и зеленчуци Константин Ламбрев
Внедрена е НАССР система, която е в съответствие със Закона за храните.
Центърът за аквапоника в Тракийския университет – Стара Загора ще бъда и база, в която ще могат да се обучават студенти и докторанти, които да разработват своите научни трудове.
Затова е интересно, че ние от Тракийския университет съвместно с Университета по приложни науки в Цюрих сме в процес на разработване на такъв проект – акваферма, разположена на покрива на университета. Представлява директна връзка към Градовете на бъдещето. В бъдеще се предполага, че няма да има достатъчно земя, фермите няма да са достатъчни да захранят населението, затова трябва да се търсят алтернативни начини. Един такъв начин е използването на част от градската среда. Както знаете в България и други части на света покривната част на сградите не се използва рационално. Именно затова идва този проект. Целта е на първия етаж на Тракийски университет да се направят вани с култивирани риба. С помощта на помпи водата ще се качва до покривната част, където ще се култивират зеленчуци и други видове растения.
Комисията насърчи обмена на информация и най-добри практики между държавите членки чрез различни семинари и срещи. Като последваща мярка, тя улесни координацията на националните мерки, предвидени в МНСП.
Операции, осъществявани от предприятия, непопадащи в определението за малки и средни предприятия
Северна Америка Южна Америка Африка Австралия аквакултурите и Океания Азия Европа
Онлайн медийна платформа, посветена на селското стопанство и хранителната индустрия в България
Първо, всеки служител трябва да има правилно попълнен здравна книга с допуски за производство на хранителни продукти.
В резултат ще могат да предлагат големи партиди на пазара, което за нас като преработватели е много важно – да имаме проследяемост, да знаем откъде идва суровината във всеки един буркан и всичко това да бъде документирано.
Това се дължи както на трудностите при закупуването на висококачествени суровини, така и на строгите изисквания на регулаторните органи.
Храната принадлежи към категорията на култовите у нас. Дали това се дължи на спомена за общ дефицит в края на СССР или просто на любовта на нашите съграждани към вкусна и здравословна храна, кой знае.